10+1 tipp az egészséges fogyókúráért

A legtöbb ember életében eljön egy pillanat, amikor szeretne változtatni a testsúlyán – azonnal és a lehető leggyorsabban. A szuperturbó pár napos diéták gyors sikerekkel kecsegtetnek, ám a testsúlyunk nemcsak a tükörről szól. A túlsúly súlyos következményekkel járhat, terheli a szívet, a májat, cukorbetegségre és egyéb megbetegedésekre hajlamosít, így a diétának is kiegyensúlyozottnak, fokozatosnak kell lennie. Összegyűjtöttük a legfontosabb egészséges fogyókúra tippeket, amelyekkel hatásossá és egészségessé válhat a diétánk!

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a fogyókúrás étrendnek az egyénhez mérten csökkentett energiabevitel mellett tartalmaznia kell minden fontos tápanyagot, hogy a diéta hatására ne alakuljanak ki hiánybetegségek a szervezetben. A fogyás csak így lehet eredményes és tartós. Ha komoly fogyókúrába fogunk feltétlenül kérjük ki dietetikus, vagy szakorvos tanácsát!

Jöjjenek hát a jótanácsok az egészséges fogyókúráért és a megfelelő fogyókúra étrendért!

Egészséges fogyókúra – Igyunk többet

A megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás (elsősorban tiszta vÍz, vagy édesítetlen gyümölcstea, zöldtea például) nemcsak serkenti az anyagcserét, de csökkenti az étvágyat is.

Együnk kisebb adagokat

Mit ehetek fogyókúra alatt? Hangzik el a kérdés az egészséges fogyókúra étrend összeállításánál. Olykor észre sem vesszük, hogy dupla annyi ételt fogyasztunk, mint amennyivel egyébként jól is laknánk. Legyünk résen és válasszunk kisebb tányért, vegyünk kisebb adagokat. Jól rágjuk meg a falatot és ne kapkodjunk az evéssel!

Az agynak 20-25 percre van szüksége ahhoz, hogy észlelje: már ettünk és jóllaktunk. Ha nem esszük pukkadásig magunkat a közérzetünk is javulni fog, a fogyás pedig észrevétlenül beindul.

Ne hagyjuk ki a reggelit

A reggeli egyensúlyban tartja a vércukor- és a koleszterinszintet. Nem jó reggel koplalni, hisz az éjszaka után a szervezet úgy fogja értelmezni, hogy sürgősen el kell kezdenie raktározni, mert éhezik.

Együnk teljes értékű szénhidrátot

Ne zárjunk ki minden szénhidrátot az étkezésből, mert szüksége van a szervezetnek az energiára, amit a szénhidrátok tudnak biztosítani. Teljes értékű szénhidrátokat fogyasszunk és hagyjuk el a hozzáadott cukrot az ételeinkből.

A teljes értékű szénhidrátok lehetnek például a teljes kiőrlésű gabonák, a zab, a quinoa, a köles, az édes burgonya és a zöldségek-gyümölcsök is.

Ugyanakkor kerüljük a finomított szénhidrátokkal készített termékeket, például a finomlisztet, a cukrozott ételeket-, italokat.

Minden étkezés tartalmazzon fehérjét

A fehérjék befolyásolják az éhséget- és jóllakottságot jelző hormonokat is így különösen hasznosak diéták idején. A fehérje az izmok építőeleme is, ezért nélkülözhetetlen tápanyagunk.

A tejtermékek, mértékkel az olajos magvak, a rizs, a quinoa, a zab, a köles, a hüvelyesek, a tojás és a halak, valamint a sovány húsok mind rendkívül fontos alkotórészei a diétáknak.

Fogyasszunk egészséges zsírokat, azaz telítetlen zsírsavakat

Egészséges zsírok nélkül nincs diéta, így az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírsavakat építsük be a diétás étrendünkbe. Az olajos magvak (mértékkel a magas kalória tartalom miatt), a növényi olajok, az avokádó, a tengeri halak vagy a tofu is remek választás arra, hogy telítetlen zsírsavakat adjunk az étrendhez.

Az omega-3 zsírsavak különösen hasznos tápanyagok a szív- és érrendszer valamint az idegrendszer egészségéért. Ezeket a zsírokat táplálék-kiegészítő készítmény formájában is pótolhatjuk, ha szükséges.

Hagyjuk el a gyorsételeket és a szénsavas üdítőket

Ha mindenképpen gyorsétterembe vágyunk válasszunk egy egészséges gyorséttermet! De ha csak a sültkrumplinkra vágyunk olajban sült krumpli helyett süssünk sütőben, héjában sült krumplit például. Rántott hús kisütése helyett pedig grillezzük meg a húsunkat!

Zöldségeket előételként – egészséges fogyókúra

A zöldségek egészségesek és rengeteg értékes vitamint tartalmaznak, emellett ha az étkezés elején fogyasztjuk őket elejét vehetjük a farkaséhségnek, ami miatt túlesszük magunkat kevésbé egészséges ételekkel.

Egészséges fogyókúra
Egészséges fogyókúra

Hagyjuk el a gyümölcsleveket, együnk inkább gyümölcsöt

A gyümölcsök rendkívül sok rostot és egyéb fontos tápanyagot, vitamint tartalmaznak. Ugyanakkor a gyümölcslevek nagy része koncentrátumból és sok cukkorral készül, ami gyorsan felugrasztja a vércukorszintet és magas a kalóriatartalma is.

Fogyókúrás étrend-kiegészítő – étvágycsökkentő készítmények

A fogyókúrás étrend-kiegészítő készítményektől önmagukban nem várhatunk csodákat, de jó kiegészítői lehetnek a diétának. A fehérjeturmixok, rostok, étvágycsökkentők, az L-karnitin és a koffein is hozzájárulhat a fogyáshoz, de rendkívül fontos a mértékletesség és a megfelelő étrenddel, vitaminokkal való kombinálásuk.

Konzultáljunk orvossal, dietetikussal, hogy egészségi állapotunktól függően mely kiegészítőt javasolja számunkra, ha a diétánkat ki szeretnénk egészíteni.

+1 egészséges fogyókúra tipp: Aludjunk eleget

A kialvatlanság több evésre sarkall, hisz ily módon próbáljuk pótolni a hiányzó energiát. Próbáljunk eleget aludni, hisz a megfelelő alvási szokások pozitívan befolyásolják a cukor anyagcserét és az immunrendszerünk működését is!